A- A A+

Konkurs walentynkowy

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Spośród osób, które nadesłały prwidłowe odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzcę - Panią RENATĘ ROSIAK, która otrzymuje nagrodę książkową.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy po odbiór drobnych niespodzianek.

konk0221

Na zgłoszenia i prace czekamy do 15 lutego 2021 roku

Zapoznaj się z poniższym regulaminem i zasadami udziału w konkursie. 
ZASADY I REGULAMIN KONKURS - plik PDF

CYTATY KONKURSOWE:
CYTATY O MIŁOŚCI - plik PDF

Komunikaty

Grudz202

 

Książka na jesienną chandrę - konkurs


KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje prace na konkurs pt. „Książka na jesienną chandrę”. Za najciekawszą recenzję jury uznało pracę naszej czytelniczki Pani Beaty Staszewskiej. Na drugim miejscu znalazła się recenzja Pani Anny Kokot, natomiast miejsce trzecie należy do Pani Moniki Marcinkowskiej.

Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do biblioteki po odbiór nagród oraz pamiątkowych dyplomów.

Wyróżnione prace publikujemy poniżej na stronie biblioteki, natomiast recenzja Pani Beaty dodatkowo ukaże się w naszej lokalnej gazetce Sąsiadka – Czytaj.


I miejsce - Beata Staszewska:

Późna jesień… Ciemno, zimno, mokro… Brrr! Dopada nas jesienna chandra… Warto wtedy usiąść w wygodnym fotelu z malinową herbatką i zagłębić się w pogodnej, podnoszącej na duchu lekturze, która pozwoli zapomnieć o otaczającej rzeczywistości, o podłej pogodzie i podłym nastroju…

Mam wiele takich książek – pocieszajek, do których lubię wracać, ale jest taka powieść, dobra zarówno dla dzieci jak i dorosłych, według mnie, obowiązkowa na taki czas. To „Pollyanna” pióra amerykańskiej pisarki Eleanor Hodgeman Porter.

Tytułowa Pollyanna, jedenastoletnia dziewczynka po śmierci ojca została oddana pod opiekę zgorzkniałej, oschłej i surowej ciotki Polly - siostry jej nieżyjącej matki. Pogodna, ciągle uśmiechnięta i bezpośrednia osóbka, życzliwa dla wszystkich, okazująca serce potrzebującym, odmieniła życie wielu mieszkańców miasteczka, do którego przybyła. Jej czarowi musiała ulec w końcu także jej opiekunka.

Jaki był sekret małej, doświadczonej ciężko przez los dziewczynki, że każdy czuł się przy niej tak, jakby promień słońca zaświecił w ponury dzień? Otóż… Pollyanna grała codziennie w grę, której nauczył ją kiedyś ukochany tata – „grę w zadowolenie”. Na czym ona polegała, dowiecie się, gdy sięgniecie po wspomnianą książkę. Warto!

Pollyanna zaczęła wciągać w swoją grę nowych znajomych i przyjaciół, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo wpłynie to na ich życie i przyniesie wiele dobra. Sprawiła, że służąca Nancy, starszy samotny pan Pendleton, lekarz Thomas Chilton, schorowana pani Snow, pastor Fort, sierota Jimmi Bean i inni, powoli zaczęli patrzeć na swoje problemy zupełnie inaczej niż dotąd. Na kartach powieści śledzimy ich poważne, ale i zabawne perypetie.

Książka o Pollyannie i jej grze zaraża optymizmem. Pokazuje, że radość życia zależy od nas samych i można ją odnaleźć w drobiazgach .

Zapraszam do zawarcia znajomości i zaprzyjaźnienia się z uroczą Pollyanną, a przede wszystkim do „gry w zadowolenie”. Wtedy jesienna, szarobura codzienność stanie się pogodniejsza i radośniejsza.
Beata Staszewska

II miejsce - Anna Kokot:

Optymizm tkany słowami

Szczelne opatulenie się mięciutkim, puchatym kocykiem z fikuśnym wzorkiem nie wystarcza, by pokonać jesienny spleen? Nawet parujący kubek gorącej czekolady i słodycz batonika, ukrytego wstydliwie w rękawie ciepłego, włochatego swetra nie sprawia, że jesienny mózg zalewa fala endorfin? Kolorowe ubrania nie rozweselają smutnej duszy, która jesienią chce wyć jak kojot do księżyca? Czas sięgnąć więc po cięższą broń w walce z sezonową chandrą: będzie nią książka „Sztuka sięgania gwiazd”, autorstwa Chiary Parenti. Pisarka jest z pochodzenia Włoszką i jak się można domyślać, potrafi dostrzegać we wszystkim słoneczną stronę życia. Spostrzega słońce nawet tam, gdzie inni czują melancholię i mrok niczym z horrorów. 

Bohaterką książki jest nieśmiała, nieco wycofana z życia Sole, która w dramatycznych okolicznościach traci najlepszą przyjaciółkę Stellę – dziewczynę pełną energii i temperamentu, którym mogłaby obdzielić batalion wojska. Stella pozostawia jej jednak swoisty testament radości i optymizmu: proponuje, by Sole wyszła życiu naprzeciw: „Żyj, dopóki jesteś żywa!”. Czymże jest bowiem życie „bez”: bez smaku, bez błędów, bez zachwytów, bez zdziwienia? Zainspirowana Sole spisuje więc listę stu działań, które napawają ją największym przerażeniem, a w których zawsze chciała wziąć udział. Jest przekonana, że tylko w ten sposób uczci przyjaciółkę, która przeszła przez życie niczym huragan emocji i energii. Niektóre z punktów listy są niezwykłe: być pokrytą rojem pszczół, trzymać w ręku szarańczę, trzymać w ręku tarantulę, założyć śmieszny fartuch, by sprzedawać ziemniaki, być asystentką cyrkowca rzucającego nożami, nakarmić tygrysa, zaprzyjaźnić się z klaunem, pozwolić sobie na miłość. Skok ze spadochronem, wejście do helikoptera, bungee czy rafting - nie wydają się przy tym zbyt oryginalnymi wyzwaniami, choć i takie znajdują się na liście wyzwań. Czy Sole wszystkim zadaniom sprosta? Autorka ukryła odpowiedź między kartkami tej niezwykle pozytywnej książki. Wydawnictwo to nawet leżąc na półce wydaje się do nas uśmiechać i czytelniczo kusić, mrucząc przy tym znacząco: mrrrrrrrrr! Pogłaszczcie je po grzbiecie i do czytania! 
Anna Kokot

III miejsce - Monika Marcinkowska:

Krystyna Janda „Różowe tabletki na uspokojenie”, wydawnictwo W.A.B. Warszawa 2002, część I  jest moją książką na jesienną chandrę. Dodaje mi pewności siebie jak kobiety, uczy co jest ważne w życiu i motywuje by „być jak ten rozpędzony pociąg”. Autorka przypomina współczesną „feme fatal” nieszablonową kobietę z pełną ilością pomysłów, nie jedna kobieta wiele może się od niej nauczyć. Książka opowiada o jej życiu i jest to zbiór najciekawszych anegdot, które można powtarzać w towarzystwie. Warto przyjąć jej doświadczenie i mądrość życiową. Książka jest jak codzienność raz smutna, a następnie wesoła. Często nie doceniamy osób z którymi mieszkamy. Autorka spoglądając na swoje dzieci, zauważa że i od nich może się czegoś nowego dowiedzieć i nauczyć. Dowiedziałam się więcej o jej życiu z perspektywy dojrzałej kobiety i pozwoliła spojrzeć na to co jest w nim ważne. Krystyna Janda żyje w biegu, ja również i nie ma czasu na marudzenie, jedynie w jednym w rozdziałów opisuje wady swojego ciała ale z pozytywnym przesłaniem że kobiece ciało jest niezwykłe i należy się jemu szacunek. Dbając o siebie od zewnątrz, lepiej poczujemy się wewnętrznie. Książka jest czasem jak kodeks, zbiór zasad, poucza czytelnika, podoba mi się że autorka, ma silny kręgosłup moralny i nie boi się mówić o tym co myśli, nawet jeśli nie zbierze to oklasku osób z otoczenia i zostanie oceniona za osobę głośną i porywczą.

Każdy, kto jest oczytany powinien zapoznać się z tą książką. Po lekturze tej książki, sięgnę po nie jedną publikacje tej znakomitej osoby. Warto choć 10 minut dziennie usiąść spokojnie z kubkiem gorącej herbaty i zatopić się w lekturze tej książki. Czytając ją zadbałam o swój codzienny relaks i zadbałam o moją duszę.
Monika Marcinkowska

 

KONKURS „KSIĄŻKA NA JESIENNĄ CHANDRĘ

Baner konkurs1

Na zgłoszenia i prace czekamy do 20 listopada 2020 roku

Zapoznaj się z poniższym regulaminem i zasadami udziału w konkursie. Drugi plik zawiera formularz dotyczący zgód i oświadczeń niezbędnych do wzięcia udziału w konkursie, takich jak zgoda na udział w konkursie, publikacje zwycięskich prac, imienia i nazwiska zwycięzców:
ZASADY I REGULAMIN KONKURS - plik PDF
ZGODY I OŚWIADCZENIA - plik PDF

 

Narodowe Czytanie 2020

 

Zrzut ekranu 2020 08 27 o 14.32.25

5 września odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Z tej okazji Biblioteka w Tarnowie Podgórnym zaprosiła mieszkańców Gminy do wspólnego czytania. Tegoroczną lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu byli razem z nami i chętnie wzięli udział we wspólnym czytaniu.

 

IMG 4693 wynik

IMG 4686 wynik 

IMG 4689 wynik

IMG 4664 wynik

IMG 4679 wynik

IMG 4676 wynik

IMG 4669 wynik

IMG 4674 wynik

IMG 4707 wynik

IMG 4715 wynik

IMG 4734 wynik

 

#NieZostawiamCzytelnika


#ZostańWDomu z biblioteką -
codziennie nowe propozycje na wieczór z literaturą. W różnej postaci.

 

27 - 29 listopada 2020 
#znowuczytamchallenge – ustanawiamy rekord w czytaniu e-booków i audiobooków

125502347_2817286905206516_7903781052313574444_o.jpg

W weekend 27-29 listopada Czytaj PL i miłośnicy książek ustanowią wspólnie rekord w największej liczbie osób czytających e-booki i audiobooki.

Do wyzwania #znowuczytamchallenge, które potrwa przez cały weekend 27-29 listopada, mogą stanąć wszyscy czytający. Wystarczy, że choć raz, w ciągu trzech dni, podczas których będzie trwało ustanawianie rekordu, opublikujecie w swoich kanałach społecznościowych zdjęcie ilustrujące gdzie i jak czytacie elektroniczne książki oraz opatrzycie je hasztagiem #znowuczytamchallenge.
Szczegóły akcji: https://www.facebook.com/events/3267340930058713

Dodatkowo Czytaj PL udostępnia 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania:

1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

Start: piątek 27 listopada, godzina 00:00 :-) 
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3267340930058713/

 

Minione wydarzenia:

26 listopada 2020 - godzina 18:00
Spotkanie autorskie – Michał Nogaś i "Z niejednej półki. Wywiady"  

126497820_191452692457016_3536570340944299854_o.jpg

Fundacja TU KULTURA i ZDANIEM SZOTA zapraszają na spotkanie z Michałem Nogasiem i z jego pierwszą książką “Z niejednej półki. Wywiady”. 

Z autorem porozmawia Wojciech Szot – redaktor tychże "Wywiadów".
Takich rozmów to można słuchać, słuchać i słuchać... 
A książki takie jak "Z niejednej półki. Wywiady" sprawiają, że po ich przeczytaniu stajemy się mądrzejsi.

Start: czwartek 26 listopada, godzina 18:00 
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/222740225907151

 

26 listopada 2020 - godzina 18:00
Spotkanie autorskie – Wojciech Chmielarz i "Prosta Sprawa" 

127262629_3734059543323799_937750939254841540_n.jpg

Biblioteka Gdynia, Dzielnice #wgdyni i Agencja autorska "Opowieści" zapraszają na rozmowę z Wojciechem Chmielarzem. Rozmawiamy o najnowszej powieści autora – „Prostej sprawie” (X 2020).
Spotkanie poprowadzi Maria Krześlak-Kandziora.

Start: czwartek 26 listopada, godzina 18:00 
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/786762038548229

 

26 listopada 2020 - godzina 18:00
Premiera online – Ewa Wachowicz, Marek Bartosik

125936745_10158612188665673_3741486370956680885_o.jpg

Empik zaprasza na spotkanie z cyklu #premieraonline,  którego gośćmi będą Ewa Wachowicz i Marek Bartosik, autorzy książki „Wszystkie korony Ewy Wachowicz” (Wydawnictwo Znak Horyzont).
Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. 

Start: czwartek 26 listopada, godzina 18:00 
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2396586427316807/

 

26 listopada 2020 - godzina 20:00
Premiera online – Joanna Bator

126085974_10158612736170673_7258573204295297108_o.jpg

Empik zaprasza również na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline - gościem będzie Joanna Bator, autorka książki „Gorzko, gorzko” (Wydawnictwo Znak). 
Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. 

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

Start: czwartek 26 listopada, godzina 20:00 
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/923696795063965

 

 

 

Komunikat

12maj

XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

maj w bibliotece

Nowe zasady korzystania z bibliotek.

maj

komunikat

komunikat

Filia w Baranowie.

luty2020

Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B.

logika

Ferie z książką.

01 2020

Rok 2020 z książką z biblioteki.

bibliotekaTP

Wszyscy czytamy książki

opis1

IMG 2823

Jesienne spotkania.

jesienne spotkania

jesienne spotkania1jesienne spotkania2jesienne spotkania3jesienne spotkania4jesienne spotkania5

Popołudnia z kulturą.

10 2019

Spotkania... spotkania...

opis

IMG 2764IMG 2765IMG 2772IMG 2779IMG 2783

Wrzesień w bibliotece

wrzesien01

wrzesien02

Copyright © 2015. All Rights Reserved.